KONST / Litografier / Färglitografi 7431006
*
nr 743 1006
Karel Appel
(1921-2006), Holland
Färglitografi , Karel Appel (1921-2006), 19/120, signesrad, motivets mått: 72x53
Karel Appel, född 1921 i Amsterdam, Holland, död 2006, konstnär, skulptör och keramiker.
Följerätt
Utrop:
2.000 kr
Såld:
2.300 kr
Sista tid för bud online:
måndag 27 februari 2012
kl 18:20:00
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
20/2 09:38:01
1
1.800 kr
20/2 11:39:33
2
1.600 kr
20/2 11:40:01
2
1.800 kr
20/2 18:58:29
3
1.900 kr
26/2 19:00:19
4
2.100 kr
27/2 18:03:46
3
2.100 kr
27/2 18:04:38
3
2.200 kr
27/2 18:15:05
5
Vinnande bud
- Tema
27 feb
Grafik
På tema grafik i februari har vi litografier, etsningar med mera av Anders Zorn, Roberto Matta, Lage Lindell, Bengt Lindström, Carl Fredrik Reuterswärd och Roland Svensson med flera.
Läs mer om Grafik
- Konstnär/Designer
Karel Appel
Karel Appel, född 1921 i Amsterdam, Holland, död 2006, konstnär, skulptör och keramiker.
Läs mer om Karel Appel
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: europa europeisk färglitografi grafik holland holländsk konstnär holländska konstnärer holländskt måleri karel appel litografi litografier litografiskt blad signesrad
-
6160 Färglitografi
2 st, Reinhold Ljunggren (1920-2006), Sverige. Ytt..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 20:35
-
5298 Färglitografi
Bengt Landin (f. 1933), Sverige. Figurkomposition ..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 20:19
-
5309 Färglitografi
Bengt Landin (f. 1933), Sverige. Komposition med g..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 18:36
-
5307 Färglitografi
Bengt Landin (f. 1933), Sverige. Komposition med t..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 18:04
-
5299 Färglitografi
Bengt Landin (f. 1933), Sverige. Komposition. Sign..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 20:28
-
6198 Färglitografi
Bengt Lindström (1925-2008), Sverige. Signerad, nu..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 19:01
*
Karel Appel
Karel Appel, född 1921 i Amsterdam, Holland, död 2006, konstnär, skulptör och keramiker.
Läs mer om Grafik
Läs mer om Karel Appel
nr 743 1006
Karel Appel
(1921-2006), Holland
Färglitografi , Karel Appel (1921-2006), 19/120, signesrad, motivets mått: 72x53
Karel Appel, född 1921 i Amsterdam, Holland, död 2006, konstnär, skulptör och keramiker.
Följerätt | |
---|---|
Utrop: | 2.000 kr |
Såld: | 2.300 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 27 februari 2012 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
20/2 09:38:01 | 1 | 1.800 kr |
20/2 11:39:33 | 2 | 1.600 kr |
20/2 11:40:01 | 2 | 1.800 kr |
20/2 18:58:29 | 3 | 1.900 kr |
26/2 19:00:19 | 4 | 2.100 kr |
27/2 18:03:46 | 3 | 2.100 kr |
27/2 18:04:38 | 3 | 2.200 kr |
27/2 18:15:05 | 5 | Vinnande bud |
- Tema
27 feb
Grafik
PÃ¥ tema grafik i februari har vi litografier, etsningar med mera av Anders Zorn, Roberto Matta, Lage Lindell, Bengt Lindström, Carl Fredrik Reuterswärd och Roland Svensson med flera.Läs mer om Grafik
- Konstnär/Designer
Karel Appel
Karel Appel, född 1921 i Amsterdam, Holland, död 2006, konstnär, skulptör och keramiker.Läs mer om Karel Appel
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: europa europeisk färglitografi grafik holland holländsk konstnär holländska konstnärer holländskt måleri karel appel litografi litografier litografiskt blad signesrad
-
6160 Färglitografi
2 st, Reinhold Ljunggren (1920-2006), Sverige. Ytt..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 20:35 -
5298 Färglitografi
Bengt Landin (f. 1933), Sverige. Figurkomposition ..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 20:19 -
5309 Färglitografi
Bengt Landin (f. 1933), Sverige. Komposition med g..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 18:36
-
5307 Färglitografi
Bengt Landin (f. 1933), Sverige. Komposition med t..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 18:04 -
5299 Färglitografi
Bengt Landin (f. 1933), Sverige. Komposition. Sign..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 20:28 -
6198 Färglitografi
Bengt Lindström (1925-2008), Sverige. Signerad, nu..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 19:01